اخبار ریاست

یادداشت وزیر بهداشت به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی به انقلاب برگردیم اخلاص را محور کارهای‌مان قرار دهیم

vazir behdashtوزیر بهداشت در یادداشت خود به مناسبت فرا رسیدن ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی، آورده است: اگر بعد از سی و هشت سال هنوز نتوانسته‌ایم اهداف بلند انقلاب را به‌طور کامل محقق سازیم، باور کنیم لازم است همه ما و خصوصا گروه‌ها و احزاب از چپ و راست، به آسیب شناسی رفتار خود بپردازیم.

به گزارش وبدا، متن این یادداشت به شرح زیر است:

به انقلاب برگردیم

امروز دهه فجر انقلاب اسلامی آغاز شد؛ این دهه برای آنها که دوران انقلاب را به یاد دارند، سرشار از خاطرات تلخ و شیرینی است که شاید در تاریخ این کشور دیگر تکرار نشود. روزهایی که می‌شد همدلی و همبستگی را در اوج خود به تماشا نشست و فداکاری سکه رایج زندگی بود.

انقلاب اسلامی در چنان دورانی و بر پایه از خودگذشتگی ملتی به‌پاخواسته و از جان گذشته محقق شد و مردم برای حفظ این موهبت الهی و گذر از هر بزنگاهش، هزینه‌هایی بس سنگین پرداختند. پس امروز و هر روز وظیفه همه ما، مراقبت و محافظت از درخت تناوری است که بهترین‌های این آب و خاک، جان شیرین را برای به‌ثمر نشاندنش فدا کردند.

اما اگر بعد از سی و هشت سال هنوز نتوانسته‌ایم اهداف بلند انقلاب را به‌طور کامل محقق سازیم، باور کنیم لازم است همه ما و خصوصا گروه‌ها و احزاب از چپ و راست، به آسیب شناسی رفتار خود بپردازیم.

باید بفهمیم، کجا راه را اشتباه رفته‌ایم و چگونه باید مسیرمان را اصلاح کنیم. باید به دور از سیاست زدگی و منفعت‌طلبی یک بار دیگر به روزهای پیروزی انقلاب برگردیم؛ اخلاص را محور کارهای‌مان قرار دهیم و با عشق به مردم، برای خدمت خالصانه به هموطنان و سربلندی ایران عزیز تلاش کنیم.

دیدار جمعی از روسا و استادان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی شهرستان با امام جمعه

همزمان با دهه فجر، جمعی از روسا و استادان بسیجی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی شهرستان گناباد با امام جمعه و نماینده ولی فقیه در این شهرستان دیدار کردند.
به گزارش وب‌دا، حجت الاسلام حسن صادقی‌نسب امام جمعه گناباد در این دیدار، ضمن تبریک دهه مبارک فجر، گفت: یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی توسعه و رونق آموزش و مراکز آموزش عالی بود به گونه‌ای که در گناباد قبل از انقلاب اسلامی تنها یک دانش‌سرا وجود داشت اما امروز مراکز آموزش عالی متعدد با بیش از ۱۰ هزار دانشجو در این شهرستان وجود دارد.
وی اظهار کرد: علاوه بر آن، اکثر استادان دانشگاه‌ها قبل از انقلاب به علت فضای غرب‌زدگی حاکم بر کشور، افرادی اسلام‌ستیز بودند و هیچ توجهی به معنویات و ارزش‌های اسلامی نداشتند اما با آغاز مبارزات امام خمینی(ره) با استعمار و استبداد شاهد تبلور اساتید دانشگاهی انقلابی که توجه به ارزش‌های ولای اسلام دارند، بوده و هستیم.
 مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی گناباد با بیان اینکه یکی از اهداف امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری، اسلامی‌شدن دانشگاه‌ها بوده و است، تصریح کرد: اسلامی‌شدن دانشگاه‌ها به معنای تدریس دروس حوزوی در دانشگاه‌ها نیست بلکه به معنای ارائه خدمت به جامعه و مردم بر اساس تخصص و دانش است.
حجت الاسلام صادقی‌نسب، شرط تحقق اسلامی‌شدن دانشگاه‌ها را دغدغه‌مندی دانشجویان به جامعه و ارزش‌های اسلامی دانست و افزود: خوشبختانه بعد از پیروزی انقلاب‌اسلامی شاهد دغدغه‌مندی دانشجویان نسبت به موضوعات جامعه و ارزش‌های والای دینی هستیم و این مهم با حضور استادان بسیجی که دغدغه انتقال این مفاهیم به نسل جوان دارند، محقق شده است.
وی خاطرنشان کرد: با این وجود هنوز مشکلاتی زیادی وجود دارد که باید به همت استادان بر طرف شود اما روحیه وحدت و همدلی مراکز آموزش عالی نقش مهمی در پشبرد اهداف دانشگاه‌ها بویژه در تولید علم دارد.
دکتر رضا احمدی رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد هم در این دیدار که در محل دفتر امام جمعه برگزار شد، ضمن تبریک ایام ا... پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی گفت: این دیدار در راستای تجدید پیمان مجدد روسا و استادان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی با آرمان‌های نظام جمهوری اسلامی و ولی فقیه برگزار شد.
وی با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه‌های مختلف، اظهار کرد: به رغم همه توطئه‌های دشمنان انقلاب، خوشبختانه به برکت نعمت ولایت فقیه، امروز ایران اسلامی به موفقیت‌های چشمگیری دست یافته و یکی از کشورهای امن منطقه است.
وی امنیت، اقتدار و دستاوردهای انقلاب اسلامی را مرهون نعمت ولایت فقیه و حضور مردم دانست و اظهار امیدواری کرد که همه مسئولان بتوانند به گونه‌ای خدمتگزاری کنند که رضایت‌ پروردگار متعال و مردم را فراهم نمایند.
didar hiat almi

غبارروبی گلزار شهدا گمنام دانشگاه با حضور استادان و کارکنان مراکز آموزش عالی شهرستان

ghobarrobi shohadaهمزمان با ایام سی و هشتمین بهار شکوهمند پیروزی انقلاب اسلامی، غبارروبی گلزار شهدا گمنام دانشگاه علوم پزشکی گناباد با حضور استادان و کارکنان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی شهرستان برگزار شد.
به گزارش وب‌دا، همزمان با ایام‌الله دهه مبارک فجر و ولادت باسعادت حضرت زینب(س)، به همت معاونت فرهنگی و دانشجویی و دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی گناباد، مراسم قرائت زیارت عاشورا با حضور استادان و کارکنان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی شهرستان و اعضای  هیئت مدیره نظام پرستاری در مسجد پیامبر اعظم(ص) پردیس دانشگاه برگزار شد.
در ادامه این مراسم معنوی، شرکت‌کنندگان با حضور بر گلزار شهدای گمنام دانشگاه، ضمن غبارروبی و عطرافشانی، با قرائت فاتحه یاد و خاطره آن‌ها را گرامی داشته و با آرمان‌های امام راحل(ره) و شهدا تجدید پیمان کردند.

طرح تحول سلامت مصداق عمل صالح است

دکتر هاشمی گفت: سه هدف مهم طرح تحول نظام سلامت کاهش پرداختی از جیب مردم، توسعه زیرساخت‌های سلامت و افزایش دسترسی مردم به خدمات سلامت بوده است و  اگر مردم از این طرح حمایت می‌کنند، به دلیل مشاهده تحقق این اهداف بوده است.

به گزارش وبدا دکتر سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت در بیست و چهارمین اجلاس روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور گفت: دانشگاه‌های علوم پزشکی در سه سال اخیر جو آرامی را شاهد بودند و امیدواریم این جو در ماه‌های باقیمانده دولت نیز ادامه داشته باشد که البته به دلیل در پیش بودن انتخابات این کار سخت است زیرا همواره عده‌ای هم در این مواقع از فضای دانشگاه‌ها سوء استفاده می‌کنند.

دکتر هاشمی در این باره افزود: در دانشگاه‌ها نیز باید تفکرات سیاسی وجود داشته باشد؛ چرا که دانشگاه‌ها محل نقادی هستند، اما دانشگاه باشگاه سیاسی نیست و من بدون رودربایستی از روسای دانشگاه‌ها می‌خواهم که اجازه ندهند از فضای دانشگاه‌ها سوء استفاده شود.

وزیر بهداشت درباره آزادی بیان دانشجویان دانشگاه ها نیز گفت: دانشجویان آزادند و باید تریبون آزاد داشته باشند و بتوانند نظراتشان را بگویند، اما افرادی هستند که وجودشان نه آرامش‌ بخش است و نه موثر، بلکه فقط در پی دعوا هستند و کارهایشان به صلاح دانشجو و دانشگاه نیست.

دکتر هاشمی در ادامه گفت: در ابتدای پیروزی انقلاب، دانشگاه‌ها از طرف گروه‌های سیاسی عرصه کشاکش گروه‌های مختلف شده بودند اما با آغاز جنگ تحمیلی مشخص شد که چه کسی مرد عمل است و بچه مسلمان های بی ادعا برای دفاع از کشور اقدام کردند.

وزیر بهداشت با ذکر این نکته که روسای دانشگاه ها در ماه‌های باقیمانده نیز باید اقتدارشان را حفظ کنند و در مواردی که باید نه بگویند این کار را انجام دهند، ادامه داد: اساس کار ما در دانشگاه‌ها وظیفه‌ای است که قانون بر عهده ما گذاشته و نه تریبون دادن به این جریان و آن حزب اما در عین حال نباید آزادی دانشجویان هم سلب شود و ما باید روی افرادی که در آینده می‌خواهند حوزه سلامت را مدیریت کنند موثر باشیم چرا که آنها بسیار ارزشمندند.

وزیر بهداشت با اشاره به حمایت‌های رییس جمهور از طرح تحول نظام سلامت، گفت: رفاه اجتماعی مهم‌ترین مسوولیت دولت است و رییس‌جمهور بارها مشکلات این طرح را با تدبیر حل کرده‌ و در حال حاضر هم از طریق رییس دفتر خود و وزرا در پی رفع هر چه زودتر مشکلات دانشگاه‌ها در حوزه مطالبات هستند.

وی گفت: مهم‌ترین وظیفه‌ حکومت و به ویژه جمهوری اسلامی ایران توسعه رفاه اجتماعی و توجه به معیشت مردم است که این موضوع از آرزوهای امام راحل، مقام معظم رهبری و شهدای انقلاب است.

دکتر هاشمی خاطرنشان کرد: در این راستا مسوولیت حوزه سلامت به ما محول شده است که ما طی دو سال و نیم گذشته طبق وظیفه خود در قالب طرح تحول نظام سلامت خدمات زیادی را از سوی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور به مردم ارائه داده ایم.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: سه هدف مهم طرح تحول نظام سلامت کاهش پرداختی از جیب مردم، توسعه زیرساخت‌های سلامت و افزایش دسترسی مردم به خدمات سلامت بوده است و  اگر مردم از این طرح حمایت می‌کنند، به دلیل مشاهده تحقق این اهداف بوده است، آنها دیده اند که خدمات توسعه یافته، زیرساخت‌ها در حال اصلاح است و خدماتی مانند اورژانس و زایمان طبیعی افزایش پیدا کرده و در مناطق محل زندگی خود شاهد حضور متخصصان بوده اند که این اقدامات با شرایط گذشته قابل قیاس نیست.

دکتر هاشمی با بیان اینکه طرح تحول نظام سلامت یک طرح بزرگ اجتماعی است، افزود: این طرح علیرغم همه مشکلات روزهای پرفروغ‌تری را خواهد داشت و ما با وجود حاشیه‌هایی که برایمان ایجاد کردند، با اهتمام بیشتر این مسیر را دنبال می‌کنیم؛ زیرا معتقدیم که این طرح مصداق عمل صالح است؛ پس روسای دانشگاه‌ها باید این ماه‌های باقیمانده را با سرعت و دقت بیشتری پیش ببرند.

وزیر بهداشت روسای دانشگاه‌ها را از برجسته‌ترین اساتید رشته‌های خود دانست و پذیرفتن مسئولیت اجرایی از سوی آنان را نوعی جهاد نامید.

دکتر هاشمی با آرزوی ادامه یافتن طرح تحول سلامت با یاری خدا و اهتمام مسئولین گفت: ما خرابی‌های زیادی در این حوزه داریم و سال‌های طلایی ای را هم از دست داده‌ایم اما اکنون باید جبران کنیم.

وی گفت: اگر در دوره‌ای پول کمتری به حوزه سلامت داده شده، الان منابع را بیشتر کنیم و اگر در حوزه پیشگیری در ادوار گذشته غفلت شده و امروز گرفتار بیماری ها و درمان شدیم، اکنون باید حواس‌مان را جمع کرده و مراقبت کنیم.

تقدیر روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی از حمایت قاطعانه نمایندگان مجلس از طرح تحول نظام سلامت

ejlas roasaروسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور با ارسال نامه ای  خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی، از توجه ویژه آنها به نتایج ارزشمند طرح تحول نظام سلامت تشکر کردند.به گزارش وبدا، متن نامه روسای دانشگاه های علوم پزشکی به این شرح است:


بسم الله الرحمن الرحیم
نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی
بدون تردید طرح تحول نظام سلامت را باید بزرگ‌ ترین طرح اجتماعی دولت تدبیر و امید دانست که با اجرای آن در مسیر تحقق عدالت در درمان آحاد مردم ایران و نیز آرمان‌ های مقدس انقلاب اسلامی، به ‌ویژه رسیدگی به محرومان و مستضعفان گام ‌های اساسی و زیربنایی برداشته شده است. همان‌ گونه که شما نمایندگان فهیم، روز دوشنبه ششم دی ماه 1395 در صحن علنی و طی نامه خود به رئیس جمهور محترم بدان اشاره کردید و عموم مردم و مسئولان نظام نیز به آن اذعان دارند، این طرح بزرگ، دغدغه شهروندان، به‌ ویژه محرومان کشور را در دریافت خدمات مطلوب و کاهش هزینه‌ های سرسام‌ آور درمان به طور محسوسی کاهش داده است.
نامه شما نمایندگان محترم به رئیس جمهور محبوب و حمایت قاطع از طرح تحول سلامت جانی تازه در این کالبد دمید؛ مایه دلگرمی همه نیروهای خدوم و زحمتکش در سراسر کشور شد و موجی از امید را در دل اقشار جامعه، به‌ ویژه محرومان ایجاد کرد.
بدون تردید حساسیت مجلس شورای اسلامی موجب می ‌شود، خادمان و تلاشگران حوزه سلامت با عزمی راسخ ‌تر و تلاشی بیشتر در مسیر ارتقای سلامت مردم گام بردارند.
امید که در ادامه این راه، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بیمه ‎ها و دیگر همکاران این طرح ملی از حمایت نمایندگان مردم بهره‌ مند شده و بتوانند با همدلی و همراهی آن چنان که باید به ملت شریف ایران خدمت کنند.

و من الله التوفیق
روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور

گفتنی است این بیانیه صبح امروز در بیست و چهارمین اجلاس روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور توسط دکتر علی جعفریان رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران به نمایندگی از سایر اعضای این اجلاس، قرائت شد.