برگزاری همایش پیاده روی به مناسبت روز جهانی پوکی استخوان، پویش ملی پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان پستان و هفته ملی بانوان

 امروزه به دلیل گذر اپیدمیولوژیک یعنی جایگزینی بیماری‌های غیرواگیردار به جای بیماری‌های واگیردار به دلیل کنترل عوامل بیولوژیک از یک طرف و نقش سبک زندگی، تحرک و فعالیت بدنی و شیوه‌های تغذیه در افزایش میزان بیماری های غیرواگیردار از طرف دیگر، لزوم تغییر نگرش در مراقبت و بهداشت با هدف حفظ و ارتقای سلامتی ضروری است.
با توجه به موارد ذکر شده نقش بی‌تحرکی به عنوان یکی از عوامل اصلی در شیوع بیماری‌ها حائز اهمیت است.
 فعالیت فیزیکی مناسب مثل ورزش پیاده روی می‌تواند تاثیر مهمی در پیشگیری از بروز بیماری‌ها، عوارض و در نهایت مرگ و میر ناشی از آنها داشته باشد.
پیاده روی بهترین فعالیت و طبیعی‌ترین ورزش برای کسب آمادگی جسمانی و روانی است. پیاده روی ورزش لذت بخش و کم خطری است که در دسترس همگان است و همه جا و همه وقت امکان اجرای آن وجود دارد.
 کاهش روند پوکی استخوان به ویژه در زنان، کنترل اختلالات چربی خون، کنترل فشار خون، دیابت و کاهش بروز ابتلاء به دیابت تیپ 2، پیشگیری از آترواسکلروزیس، کاهش عوارض بیماری‌های مفصلی و استئوآرتریت‌ها (آرتروز)، تقویت سیستم ایمنی بدن و... از جمله مزایای ورزش و فعالیت بدنی است .
با توجه به  سهولت انجام ورزش پیاده روی و آثار گسترده آن در ارتقای سلامت فرد و جامعه، این مقوله از ورزش نیازمند توجه ویژه ای در برنامه ریزی‌های بهداشتی است و قدر مسلم گستردگی موضوع، لزوم مشارکت و هماهنگی بین بخشی و مردمی را در زمینه برنامه ریزی و اجرای برنامه های جامع می طلبد، به ویژه بعد هماهنگی بین بخشی در حفظ و ارتقای سلامتی افراد جامعه از طریق ترویج فرهنگ پیاده روی گامی در توانمندسازی مردم و جامعه و به عبارت دیگر ارتقای سلامت محسوب می شود. لذا به مناسبت روز جهانی پوکی استخوان و پویش ملی پیشگیری و تشخیص زود هنگام سرطان پستان، برنامه همایش پیاده روی با همکاری ادارات مختلف از جمله معاونت بهداشت دانشگاه، اداره ورزش و جوانان، شورای امور بانوان دانشگاه، برنامه ریزی و با شرکت بانوان شاغل در ادارات سطح شهرستان و داوطلبین سلامت و... در تاریخ 98/7/25 به اجرا درآمد. 
تاریخ:
1398/07/29
تعداد بازدید:
36
منبع:
Powered by DorsaPortal