معرفی برنامه مدل مداخلات سلامت اجتماعی در محله قصبه شهر

معرفی برنامه مدل مداخلات سلامت اجتماعی در محله قصبه شهر
آرامش و سلامت کالای گمشده ای است که بشر به دنبال آن می گردد ولی هرگاه از آن سخنی به میان آمده بیشتر بعد جسمانی آن مورد توجه بوده و جنبه اجتماعی و روانی آن کمتر به بحث گذاشته شده بود.
سلامت اجتماعي یکی از سطوح سلامت کلی فرد بيان شده است. بُعد اجتماعی سلامتی شامل سطوح مهارت های اجتماعی، عملکرد اجتماعی و توانایی شناخت هر شخص از خود به عنوان عضوی از جامعه ی بزرگتر است . سلامت اجتماعی را به عنوان گزارش فرد از کیفیت روابطش با افراد دیگر(نزدیکان و گروههای اجتماعی) که وی عضوی از آنهاست تعریف می کنند و معتقدند که مقیاس سلامت اجتماعی بخشی از سلامت فرد را می سنجد و شامل پاسخهای درونی فرد(احساس‏، تفکر و رفتار) است که نشانگر رضایت یا فقدان رضایت فرد از زندگی و محیط اجتماعیش می باشد.
گذشته از آن روابط اجتماعی ( ارتباط فرد با دیگران در جامعه) علاوه بر تامین انواع حمایت، زمینه اي را براي صمیمیت و وابستگی فراهم می کنند. صمیمیت و وابستگی تنها در روابط خویشاوندي معنی پیدا نمی کند بلکه در مورد پیوند هاي بیرونی نیز معنا می یابد. براي مثال هنگامی که روابط در سطح اجتماع محکم و منسجم باشد، افراد وابستگی و تعلق خاطر به مکانها همسایه ها و محله) و سازمانها (سازمانهاي مذهبی و انجمنهاي داوطلبانه احساس می کنند و با افرادي که در چنین سازمانها و مکانها زندگی می کنند نیز روابط صمیمانه اي بر قرار می نمایند.
با توجه به افزایش روز افزون مشکلات و آسیب های اجتماعی از یک سو و نقش موثر سازمانهای مردم نهاد ، تشکلهای محلی و رویکردهای اجتماع محور در پیشگیری وکنترل آسیب های اجتماعی ، ارتقای سلامت اجتماعی و سرمایه اجتماعی از سوی دیگر ، نیاز مبرم به طراحی و استقرار یک مدل اجتماع محور را بیش از پیش مطرح می نماید که در بهترین شرایط بتواند به عنوان یک الگوی مشارکت مردم و مسئولین نهادینه شده و ضمن برداشت بار مسئولیت از دوش مسئولین و با جلب همکاری و مشارکت ساکنین محلات در پیشرفت رشد اجتماعی منطقه و در نهایت توسعه پایدار جامعه کمک نماید بدین منظور اداره سلامت اجتماعی وزارت بهداشت اقدام به اجرای این مدل اجتماع محور با هدف کاهش مشکلات و آسیب های اجتماعی در محلات با همکاری مردم و مسئولین در دانشگاههای علوم پزشکی کشور نموده است .
روش اجرای برنامه در گناباد:
ابتدا معرفی برنامه مدل مداخلات سلامت اجتماعی و اهدافی که قرار است به دنبال طرح برنامه دنبال گردد  در جلسه شورای سلامت و امنیت مواد غذایی که با حضور کلیه مسئولین ادارات در محل فرمانداری شهرستان برگزار می گردد توسط معاون محترم بهداشتی دانشگاه انجام گرفت .
در مرحله دوم: طی دو جلسه برگزار شده با همکاری نیروی انتظامی ، اداره بهزیستی ، شورای اسلامی شهر و شهرداری ضمن اینکه توسط کارشناس سلامت روان معرفی کامل برنامه و توجیه سند سلامت اجتماعی شهرستان صورت گرفت محله قصبه شهر به عنوان محله آسیب خیزی که اجرای برنامه می تواند در آنجا پیگیری شود معرفی شد تا در صورت موفقیت بتوانیم به سایر محلات آسیب خیز گناباد تسری دهیم  .
در مرحله بعدی کمیته ای  شامل نمایندگانی از معلمین ، دانش آموزان ، شورای شهر ، هیات امنای مسجد یا کانونهای فرهنگی ، بسیج محله ، اصناف یا کسبه ، داوطلبین بهداشتی ، پرسنل مراکز بهداشتی و ...تشکیل و طی سه جلسه آموزشی ، برنامه معرفی شد سپس با استفاده از روش بارش افکار مشکلات بهداشتی و اجتماعی محله لیست و اولویت بندی شد  ودر پایان 12 مشکل ذیل انتخاب و توسط اعضاء را ه حلهایی پیشنهاد شد که این راه حلها در جلسه کمیته راهبری که با حضور روسای ادارات در محل فرمانداری در تاریخ 15/5/92برگزار گردید به بحث گذاشته شد .
نتایج نیاز سنجی از مشکلات محله
    مشکلات بهداشتی کشتار گاه
    عدم استقرار نیروی انتظامی در محله
    عدم مدیریت استفاده بهینه از فضاهای موجود مثل هیات های مذهبی و سالنهای ورزشی مدارس
    نبود آبراهه ها و فضای سبز محلی
    بیکاری
    نرخ بالای اعتیاد به  دلیل مهاجرت سایر افرادبه محله
    وجود بافت فرسوده
    کمبود فضاهای ورزشی
    مهاجرت کولیها به منطقه و آلوده کردن منطقه به لحاظ بهداشتی و دادو ستد مواد مخدر
    مهاجرت افراد بومی به خارج از محله به علت مشکلات و معضلات موجود
    عدم بکارگیری معلمین توانمند در برخی مدارس
    نگهداری دام در منطقه مسکونی
   اقدامات صورت گرفته تاکنون :
-    تعیین اعضا ء کمیته محلی  و صدور ابلاغ با امضاء معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی
-    صدور ابلاغ جهت اعضاء کمیته راهبری با امضاء فرماندار شهرستان
-    برگزاری 10جلسه آموزشی با حضور اعضاء کمیته محلی در محل کتابخانه امام جعفر صادق با موضوع سلامت اجتماعی ، مشارکت اجتماعی ، حمایت طلبی ، بررسی مشکلات محله و نیازسنجی ، ارائه راهکارها جهت مشکلات مطرح شده و ... تاکنون
-    
-    به منظور بررسی مشکلات بهداشتی کشتارگاه با حضور روسای ادارات مربوطه همچون فرمانداری ، شهرداری ،منابع طبیعی ، دامپزشکی، محیط زیست و ... جلسه ای مورخه 14/7/93 در محل کتابخانه امام جعفر صادق برگزار گردید و مصوب شد ظرف یکسال آینده کشتارگاه به مکان مناسب تری منتقل گردد.
-    برگزاری جلسه کمیته راهبری در محل فرمانداری با حضور روسای ادارات مربوطه و طرح مشکلات محله قصبه شهر
-    بازدید تیمی از محله قصبه شهر با حضور کارشناسان معرفی شده از ادارات مربوطه و شناسایی مخروبه ها و خانه های قدیمی بدون سکنه جهت جلوگیری از ورود معتادین
-    اخذ تعهد کتبی  از کولی ها در محله که عاملی برای تهیه و توزیع مواد مخدر بودند با همکاری نیروی انتظامی و اعضاء کمیته محلی به منظور عدم بازگشت مجدد به محله
-    برگزاری کلاسهای آموزش زبان انگلیسی ، ریاضی برای دانش آموزان مقطع سنی 9 تا 15 سال توسط اعضاء کمیته محلی در محل کتابخانه امام جعفر صادق و اهدای جایزه و لوح تقدیر به دانش آموزان فعال
-    اتلاف سگهای ولگرد در محله با همکاری شهرداری و معاونت بهداشتی
-    گشت شبانه بسیجیان پایگاه بسیج منطقه صد دستگاه و شهید علویان شهر به منظور تامین امنیت محله با توجه به نبود کلانتری در این محله با پیگیریهای اعضای کمیته محلی
-    اهدای جوایز به اعضاء کمیته محلی توسط معاونت بهداشتی
-    لازم به یادآوری است برنامه سلامت اجتماعی  در محله تا دستیابی به اهداف پیش بینی شده به قوت خود باقیست .
تاریخ:
1394/03/31
تعداد بازدید:
منبع:
Powered by DorsaPortal