نوشابه هاي گازدار عامل مهم افزايش پوكي استخوان و ديابت

نوشابه هاي گازدار عامل مهم افزايش پوكي استخوان و ديابت

 

نوشابه هاي گازدار عامل مهم افزايش پوكي استخوان و ديابت
پوكي استخوان، ديابت، كم خوني، چاقي، بيماري هاي قلبي- عروقي، نارسايي هاي كليوي و سرطان هداياي نوشيدن زياد نوشابه هاي گازدار است. بر اثر نوشيدن بيش از حد نوشابه هاي گازدار سن ابتلا به پوكي استخوان در ايرانيان به ويژه زنان به ٣٥سال كاهش و ميزان شكستگي ها ٣ تا ٤برابر افزايش يافته است.
در هر ليوان نوشابه ٣٥ تا ٥٥ ميلي گرم كافئين وجود دارد كه سبب بي خوابي و افزايش تپش قلب مي شود از سوي ديگر نوعي اعتياد....

ايجاد مي كند. رنگ هاي غيراستاندارد بعضي نوشابه ها نيز با تجمع در كبد به مرور باعث ايجاد نارسايي در اين عضو مي شود. اسيد فسفريك، قند و افزودني هاي نوشابه هركدام باعث ايجاد عوارض و مشكلاتي مي شود.
 هر بطري نوشابه داراي ١٢ درصد يا ١٠ قاشق چاي خوري قند است كه اين ميزان قند زمينه ساز ابتلا به بيماري هاي خطرناك متابوليكي مانند ديابت، چاقي، امراض قلبي - عروقي و سرطان مي باشد؛ چون مصرف قند در صورتي كه بيش از ميزان مورد نياز باشد، به صورت گليكوژن در كبد ذخيره مي شود و پس از مدتي كه ميزان گليكوژن از يك حد مشخصي بالاتر برود، به بافت چربي تبديل مي شود قند موجود در يك بطري نوشابه، باعث ايجاد حدود ١٥٠ كيلوكالري انرژي در بدن مي شود كه براي سوزاندن آن نياز به يك ساعت راهپيمايي است.
اسيدفسفريك موجود در نوشابه يكي از موادي است كه باعث ايجاد عوارضي از جمله پوكي استخوان مي شود. اسيدفسفريك علاوه بر ايجاد اختلال در گوارش غذا، باعث اسيدي شدن خون مي شود كه براي جلوگيري از پايين آمدن بيش از حد pH خون (اسيدي شدن) و خنثي سازي آن، بدن از كلسيم ذخيره شده در استخوان ها استفاده مي كند. در واقع اسيدفسفريك موجود در نوشابه باعث كنده شدن كلسيم از استخوان ها مي شود؛ از سوي ديگر براي جذب كلسيم موجود در غذاها از طريق دستگاه گوارش نيز نياز به برقراري نوعي تعادل ميان ميزان كلسيم و فسفر است.وقتي اين تعادل براثر نوشيدن نوشابه گازدار حاوي اسيدفسفريك به هم مي خورد، جذب كلسيم از دستگاه گوارش نيز دچار اختلال مي شود. بنابراين بدن از يك سو از كلسيم ذخيره شده در استخوان استفاده مي كند و از سوي ديگر به راحتي نمي تواند كلسيم جذب كند، در نتيجه دچار نوعي فقر كلسيم و كاهش تراكم استخواني و در نهايت پوكي بافت استخواني خواهد شد.
اسيدفسفريك موجود در نوشابه همچنين باعث تخريب ميناي دندان مي شود و احتمال پوسيدگي آن را به شدت افزايش مي دهد. به همين دليل است كه متخصصان دندان مي گويند: براي اين كه تماس نوشابه با دندان ها به حداقل برسد، بايد نوشابه حتما با ني نوشيده و بلافاصله پس از مصرف نوشابه نيز، دهان با آب شسته شود.يكي از مشكلات ديگري كه اسيدفسفريك موجود در نوشابه مي تواند براي انسان به وجود آورد، عوارض كليوي است. با مصرف نوشابه، ميزان اسيدفسفريك خون افزايش مي يابد و از آن جايي كه كليه ها قادر به دفع سريع آن نمي باشند، فشار مضاعفي به آن ها تحميل مي شود.تحقيقات نشان مي دهد كه كافئين يكي ديگر از افزودني هاي نوشابه است كه مي تواند باعث ايجاد ناآرامي و به هم خوردن سيستم خواب شود. اين ماده، محرك و تا حدودي اعتيادآور است بنابراين نوشابه هاي گازدار و به ويژه كولاها كه ميزان بيشتري كافئين دارد، باعث برهم خوردن نظم خواب، تشديد علايم پيش از قاعدگي و كم آبي در بدن مي شود.
علاوه بر كافئين، رنگ ها نيز يكي ديگر از افزودني هاي نوشابه است كه به دليل سمي بودن، دركبد كه محل سم زدايي از خون است، تجمع پيدا مي كند و به مرور باعث ايجاد عوارضي مانند نارسايي هاي كبدي و يا حتي سرطان كبد مي شود.در دوران شيردهي نوشيدن زياد نوشابه باعث كاهش ارزش غذايي شير مادر مي شود. مواد موجود در نوشابه باعث كاهش يا حتي مانع جذب آهن مي شود و زمينه را براي بروز كم خوني آماده مي كند. اين عارضه مي تواند به ويژه در گروه هاي سني كه نيازمند آهن هستند مانند كودكان، زنان و دختران، مشكلات جدي ايجاد كند. كه آسپارتام موجود در نوشابه هاي رژيمي اشتهاآور است و باعث مصرف بيشتر غذا و در نتيجه چاقي مي شود. از سوي ديگر آسپارتام نيز بدون عارضه نيست.
 دوغ بايد كم نمك و بدون گاز باشد. چرا كه گاز آن مانند گاز نوشابه باعث سوء هاضمه و اختلالات گوارشي مي شود اسيد كربنيك موجود در نوشابه با تاثير روي ميناي دندان،احتمال پوسيدگي آن را افزايش مي دهد. ضمن اين كه اشتهاآور است و باعث مصرف بيش از حد مواد غذايي و در نهايت چاقي مي شود. جايگزيني نوشابه با ماءالشعير گازدار شيرين نيز اصلا صحيح نيست، زيرا ماءالشعير داراي خاصيت و مناسب بايد تلخ مزه و بدون شكر باشد هر چند مصرف بيش از اندازه اين نوع ماءالشعير نيز توصيه نمي شود.

تاریخ:
1391/03/17
تعداد بازدید:
منبع:
Powered by DorsaPortal