هشدارهای FDA در خصوص Ondansetron

هشدارهای FDA در خصوص Ondansetron
alt
هشدارهای FDA در خصوص Ondansetron
مطالعات بالینی اخیر سازمان غذا و داروی آمریکا نشان می دهد که یک دوز32 میلی گرمی داخل وریدی ondansetron (با نام تجاری zofran و سایر محصولات ژنریک آن) می تواند بر روی فعالیت الکتریکی قلب تاثیر گذاشته و منجر به QTprolangation شود که این می تواند باعث مستعد تر شدن بیماران نسبت به آبنورمالی های قلبی عروقی و بطور بالقوه آریتمی های کشنده قلبی که به Torsades de Pointes معروف است گردد.
همین امر باعث شده که شرکت GlaxoSmithKline (( GSK سازنده zofran بر روی لیبل های داروهای خود نحوه مصرف را تغییر داده و بجای 32 میلی گرم به صورت تزریقی وریدی تک دوز برای کنترل تهوع و استفراغ بزرگسالان و کودکانی که شیمی درمانی می شوند از دوزهای پایین تر0/15mg/kg بصورت هر 4 ساعت در سه دوز در لیبل های خود استفاده نمايد. در این نوع تجویز هر دوز داخل وریدی نباید از 16mg بیشتر گردد.
-Ondansetron جزو داروهای آنتاگونیزه کننده گیرنده های سروتونینی(5-HT3) می باشد و جهت مهار کردن تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی، رادیوتراپی و جراحی بکار می رود. FDA  نتایج مطالعات نهایی خود را ارزیابی خواهد کرد و با شرکت GSK جهت کشف یک رژیم تک دوز جایگزین که هم کم خطرتر و هم موثرتر جهت جلوگیری از تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی باشد، اقدام خواهد نمود.
-اطلاعات جدید در خصوص افزایش فاصله QT در مورد رژیم های خوراکی Ondansetron صادق نیست. همچنین در مورد دوزهای پایین داخل وریدی اندانسترون نیز صدق نمی کند.
- بیمارانی که به صورت ارثی دچار سندرم طولانی بودن QT هستند و یا بیمارانی که دچار نارسایی احتقانی قلب یا دچار برادی آریتمی هستند نسبت به این دوز دارو حساسیت بیشتری خواهند داشت.
-FDA متخصصین را نسبت به گزارش عوارض جانبی و تاثیرات نامطلوب مشاهده شده در طول مصرف این دارو تشویق می کند.
مترجم:دکترنویدعطار
تاریخ:
1391/06/07
تعداد بازدید:
منبع:
Powered by DorsaPortal