ابدال الادویه المستعمله فی الطب و العلاج

ابدال الادویه المستعمله فی الطب و العلاج

نام کتاب: ابدال الادویه المستعمله فی الطب و العلاج
مولف: محمد بن زکریای رازی
کتاب الابدال الادویه المستعمله فی الطب و العلاج اثر پزشک و دانشمند کم نظیر دوره تمدن اسلامی ایران محمد بن زکریای رازی است.
عظمت رازی به حدی است که حتی نیاز به معرفی وی در این کتاب نیست . در میان آثار بسیار زیاد و متنوع این پزشک بالینی کم حجم ابدال نیز وجود دارد ابن ابی اصیبعه در کتاب عیون الانباء فی طبقات الاطبا عنوان این کتاب را مقاله فی ابدال الادویه المستعمله فی الطب و قوانینها و وجه استعمال ها ذکر کرده است.
رازی همانگونه که در مقدمه کتاب آورده است مساله داروهای جایگزین را برای داروهایی که بهر دلیل در دسترس نیست مساله ای مهم می داند . وی در این کتاب ضمن پسندیدن روشی که حنین بن اسحاق در کتابی که آن را از مقاله جالینوس در ابدال و جامع ارماس و جامع بولس قدیم و جدید برگرفته است به نظرات ابن ماسویه نیز کرارا استناد نموده است ..مرحوم استاد دکتر محمود نجم آبادی اشاره می کند که ترجمه ای از ان کتاب به زبان فارسی به شماره 16245 در گنجینه کتب خطی در کتابخانه آستان قدس رضوی موجود است .لیکن در جلد 19 کتابهای خطی آستان قدس رضوی در زمینه پزشکی نشانی از این کتاب یافت نگردید.
اما کتاب حاضر در حقیقت متن عربی و ترجمه و شرح انگلیسی کتاب الابدال رازی است. این ترجمه و تحشیه توسط حکماء شورای مرکزی تحقیقات طب یونانی در دهلی نو صورت گرفته است و برای محققین زمان ما می تواند منبع خوبی برای بازیابی اصطلاحات و شناخت داروهای مورد استفاده در طب سنتی باشد.

تاریخ:
1391/10/16
تعداد بازدید:
منبع:
Powered by DorsaPortal