کارگاه آموزشی ارتقاء فعالیت بدنی در دانش آموزان با محوریت تمرینات کششی در گناباد و بجستان برگزار شد.

کارگاه آموزشی ارتقاء فعالیت بدنی در دانش آموزان با محوریت تمرینات کششی در گناباد و بجستان برگزار شد.
 کارگاه آموزشی به همت گروه سلامت خانواده، جمعیت و مدارس معاونت بهداشت و با مشارکت واحد سلامت خانواده گناباد وشبکه بجستان با هدف ارتقاء شیوه زندگی سالم در نوجوانان و دانش آموزان، ویژه بهورزان و مراقبین سلامت برگزار شد.
در ابتدا خانم قهرمانی، کارشناس مسئول سلامت نوجوانان، جوانان و مدارس معاونت بهداشت به بیان مطالبی پیرامون اهداف برگزاری کارگاه و عوامل زمینه ساز کم تحرکی در دانش آموزان پرداخت، وی اظهار داشت: دوره نوجوانی مرحله‌ای حساس در زندگی افراد است که مشکل کم تحرکی در این سنین بسیار نگران کننده است چون کسب آداب و رفتارهای اتخاذ شده در نوجوان، نهادینه شده و بصورت عادت می تواند سراسر عمر وی را تحت تأثیر قرار بدهد.
بررسی‌ها نشان داده اند دانش آموزان دوره متوسطه اول و دوم در سطح بالاتری از رفتارهای پر خطر قرار دارند و میزان خطر پذیری نوجوانان نسبت به دیگر گروههای سنی بالاتر است همچنین شانس انجام رفتارهای مخاطره آمیز در بزرگسالی در دانش آموزان و نوجوانانی که در هیچ گونه فعالیت ورزشی شرکت نداشته اند بیشتر بوده است که پرداختن به فعالیت بدنی و ورزش این خطرپذیری را بسیار کم می کند. وی افزود: انجام فعالیت بدنی مناسب باید بعنوان جزء ضروری در زندگی همه افراد و از جمله در کودکان و نوجوانان نهادینه شود. این امر باید توسط والدین، اولیای مدرسه و برنامه ریزان سلامت پیگیری و اجرا شود.
در ادامه آقای دکتر متقی، کارشناس تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی در مورد تعریف فعالیت بدنی و افتراق آن با ورزش، فوائد و اثرات مطلوب فعالیت بدنی منظم در نوجوانان و دانش آموزان، بیماریهای ناشی از کم تحرکی و انواع فعالیت بدنی لازم برای نوجوانان و میزان آنها در طول هفته مطالبی را ایراد نمود. دکتر متقی افزود هر نوجوان و دانش آموز بایستی 60 دقیقه و بیشتر در طول روز فعالیت بدنی داشته باشد که این فعالیت ها بایستی متنوع و لذت بخش باشد.
دکتر متقی تصریح کرد: از جمله این فعالیت ها که به راحتی در کلاس درس قابل اجرا می باشد انجام تمرینات کششی است که نه تنها وقت زیادی از دانش آموز نمی گیرد بلکه باعث ایجاد شور و نشاط و انگیزه در آنها می شود و چنانچه معلمین مدارس به اهمیت اجرای این تمرینات در کلاس و تاثیر آن بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان واقف باشند هیچ منعی در اجرای این تمرینات در مدارس نخواهد بود. در پایان این کارگاه آقای دکتر متقی به اجرای عملی این تمرینات با همراهی شرکت کنندگان پرداخت.
تاریخ:
1398/05/19
تعداد بازدید:
55
منبع:
Powered by DorsaPortal