چند توصیه به دانشجویان

 
دانشجوی محترم، سلام
    با عرض تبریک قبولی در دانشگاه و آرزوی توفیق برای شما، از آنجایی‏ که تغییر شکل زندگی، ورود به محیط جدید و همچنین استفاده از فنآوری‏ های روز بدون آموزش کافی باعث پیش آمدن مشکلاتی برای نسل جوان می‏گردد، لذا شورای انضباطی دانشگاه مواردی را به عنوان آگاهی به اطلاع می‏رساند تا با رعایت آن انشاء ا... قسمتی از مشکلات دانشجویی مرتفع گردد:
1-هرگز تلفن همراه، دوربین دیجیتال، فلش یا MP4 خود را که دارای کارت مموری می‏باشد به کسی امانت ندهید. زیرا اطلاعات پاک شده قبلی که ممکن است حاوی عکس‏ها و فیلم‏های محرمانه و خانوادگی باشد، به سادگی با برنامه ‏های ریکاوری قابل برگشت بوده و احتمال سوء استفاده از آنها وجود دارد.
2-در صورت نیاز به تعمیر گوشی تلفن همراه، ضمن مراجعه به تعمیرکاران معتمد، حتماً قبل از مراجعه کارت مموری و سیم کارت را از گوشی خارج ساخته و اطلاعات حافظه گوشی همراه را نیز حتی المقدور پاک نمایید.
3-هرگز عکس‏ها و فیلم‏های خصوصی و خانوادگی را در گوشی تلفن همراه نگهداری نکنید، چون به سادگی در برنامه‏ های نرم افزاری قابل سرقت در بلوتوث و ... بوده و زمینه سوء استفاده را مهیا می‏کند.
4-هرگز برای چاپ عکس، کارت مموری را تحویل چاپخانه ندهید بلکه موارد مورد نظر را در CD تحویل دهید.
5-اگر به هر دلیلی توسط افرادی (دانشجو یا غیر دانشجو) مورد تهدید واقع شدید قبل از هر اقدامی یکی از مسئولین مورد اعتماد یا اعضای شورای انضباطی را در جریان گذاشته و هرگز تن به خواسته‏های غیراخلاقی و غیرشرعی ندهید.
6-اگر کسی بدون اجازه از شما عکس یا فیلمی تهیه کرد، سریعاً به شورای انضباطی گزارش نمایید.
7-هرگز مسئله ای را از خانواده خود پنهان  نکنید، چون پنهان کاری زمینه را برای افراد سودجو باز می‏کند.
8-در مواجه شدن با پیشنهاد ازدواج، موضوع را در اولین فرصت قبل از ایجاد رابطه با خانواده یا مسئولین مربوطه در دانشگاه در جریان بگذارید و هرگز  بدون بررسی اعتماد نکنید. چه بسیار مواردی بوده که افرادی برای رسیدن به خواسته خود از شیوه‎ها و حیله‏ هایی استفاده کرده اند که در نتیجه باعث پیش آمدن مشکلات روحی و روانی برای فرد و از بین رفتن اعتماد خانواده‏ ها شده است.
9-در اعتماد کردن بدون شناخت به افراد مختلف حتی به عنوان دوست دقت کنید. چرا که کسی که مورد اعتماد شما قرار می‏گیرد، اطلاعات مهمی از شما به دست خواهد آورد.
10-هرگز دفتر خاطرات و موارد محرمانه ای که چنانچه گم شود موجب تهدید و سوء استفاده افراد قرار می گیرد را با خود حمل نکنید و در جای مطمئن در منزل قرار دهید.
11-توجه داشته باشید کارت دانشجویی شما سند هویت شماست، بنابراین نسبت به نگهداری آن کوشا باشید و از اینکه آن را در اختیار دیگران (حتی دوستان نزدیک‏تان) قرار دهید، خودداری کنید.
12-هیچ گاه لپ تاپ خود را در اختیار دیگران قرار ندهید.
13-رمز ورود به اینترنت و کد ملی و اطلاعات شخصی خود را کاملاً محرمانه نگهدارید.
14-از تهیه کردن فیلم و گرفتن عکس در محیط‏های دوستانه به ویژه خوابگاه جداً خودداری کنید چرا که امکان سوء استفاده را برای دیگران مهیا می سازد.
15-حتی المقدور از همراه داشتن وسایل قیمتی یا نگهداری آنها در خوابگاه بپرهیزید.
16- هرگز رمز کارت بانکی خود را در اختیار فرد دیگری حتی دوستان صمیمی خود قرار ندهید.
17- در صورت ایجاد هر گونه مزاحمت برایتان قبل از هر اقدامی سریعاً شورای انضباطی را در جریان قرار دهید.
18- قبل از برگزاری هر گونه مراسمی از قبیل جشن تولد و ... در خوابگاه هماهنگی‏ های لازم آن را از طریق دانشگاه انجام دهید.
19- از معاشرت با کسانی که اطلاع دقیقی از وضعیت خانوادگی و اخلاق و خصوصیات آنها ندارید بپرهیزید.
20- اوقات بیکاری خود را با عضویت در کانون‏های علمی و تحقیقاتی، فرهنگی و هنری و انجام ورزش و مطالعه و فراگیری مهارتهای متنوع پر کنید و با توکل به خدا در ادامه تحصیل خود کوشا باشید.
21- اهل امر به معروف و نهی از منکر باشید زیرا اگر می بینید دوستتان با کارهای خلاف اخلاقی و شرعی و ... به طرف راه نادرست می رود، اگر او را از این کار منع نکنید شما هم مسئول هستید و اگر شیوه اصلاح و ارشاد را نمی دانید از مسئولین مربوطه دانشگاه راهنمایی بخواهید.
22-از مصرف هرگونه داروهای ناشناخته و یا قرص‏ها و مواد اعتیاد آور جداً پرهیز نمایید.
23- در برنامه‏ ها و مراسم مختلفی که به صورت جمعی و گروهی در دانشگاه برگزار می‏شود، با حفظ شئونات دانشجویی حضور پید ا کنید. ضمنا برگزاری مراسم و برنامه‏ های گروهی (اردوها، جشنها و سایر مراسم) مستلزم طی کردن مراحل قانونی و اخذ مجوزهای لازم است. لذا ضمن رعایت قوانین مربوطه از برگزاری و شرکت در هرگونه مراسم بدون مجوز جداً خودداری فرمایید.
24-در تمام مراحل زندگی مقررات شرعی و قانونی را رعایت کنید.
شورای انضباطی دانشجویان
دانشگاه علوم پزشکی گناباد
تاریخ به روز رسانی:
1396/08/11
تعداد بازدید:
1524
Powered by DorsaPortal