معرفی مرکز

معرفی مرکز رشد

مركز رشد فضاي اداري، آزمايشگاهي و کارگاهی همراه با خدمات حمايتي مختلف را با حداقل هزينه براي شركتهاي نوپا فراهم مي‌كند. در واقع مراکز رشد ارائه كننده فضای فیزیکی، خدمات حمايتي و تجهيزات مشترك براي شركتهاي كارآفرين و دانش بنیان هستند و از این طریق كارآفرينان و شركتهاي كوچك را در ايجاد و توسعه مؤسسات خود ياري می نمايند. بر همین اساس، به واحدهاي پذيرفته شده در دوره رشد مقدماتي مشاوره و آموزشهاي لازم براي آشنايي با بازار، شناسايي گروه كاري، تثبيت ايده كاري و ايجاد هويتهاي حقوقي مستقل داده مي‌شود. سپس در مراحل بعدی، شركتهايي كه طي دوره اقامت در مركز رشد با استفاده از امكانات اين مركز بتوانند به اهداف برنامه دست يابند و موفق به ايجاد فناوري و دانش فني در زمينه مربوطه شوند و دستاوردهاي تحقيقاتي خود را به بازار عرضه نمایند از مركز رشد خارج شده و بصورت مستقل به فعالیت خود ادامه می دهند. مرکز رشد فناوری گیاهان دارویی و تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی گناباد در زمینه بسترسازی جهت رشد و شکوفایی طرح‌های مرتبط با تجاری سازی دستاوردهای گیاهان دارویی و بهره‌برداری از ایده‌های فناورانه در حیطه تجهیزات پزشکی فعالیت می‌نماید.

تعاریف

سازمان مؤسس: سازمانی است که مرکز رشد را تأسیس نموده و تأمین اعتبارات آن را از مجاری دولتی و غیز دولتی به عهده می‌گیرد

هسته های فناور: تیم های نوآور و صاحب ایده به شکل حقیقی با هدف رشد شرکتهای دانش بنیان در جهت کاربردی نمودن نتایج تحقیقات پژوهشی به صورت هسته فناور جذب می شوند. ضروری است هسته ها ظرف مدت 4 الی 6 ماه، با آموزش ها و مشاوره هایی که از مرکز رشد دریافت می نماید به شکل یک شرکت نوپا درآمده و ماهیت حقوقی خود را تثبیت کنند و آن گاه با ارائه برنامه و مدل کسب و کار خود جهت استقرار در مرکز رشد اقدام نمایند.

واحدهاي فناوري: واحدهاي داراي هويت حقوقي مستقل از مركز رشد بوده كه با توجه به اساسنامه و يا ساير اسناد قانوني در زمينه تحقيقات كاربردي و توسعه‌اي، طراحي مهندسي، مهندسي معكوس، انتقال فناوري، ارائه خدمات تخصصي و در جهت تجاري كردن نتايج تحقيقات فعاليت مي‌نمايند. اين واحدها شامل شركتهاي خصوصي، واحدهاي تحقيق و توسعه صنايع، و يا مراكز تحقيقاتي وابسته به دانشگاهها يا دستگاههاي اجرايي هستند.

دوره رشد مقدماتي: دوره‌اي حداكثر 6 ماهه است كه در آن به افراد و يا گروه‌هاي مستعدي كه داراي ايده‌هاي نوآورانه صنعتي هستند، مشاوره و آموزش‌هاي لازم براي آشنايي با بازار، شناسايي گروه كاري و ايجاد هويت‌هاي حقوقي مستقل داده مي‌شود. در صورت موفقيت در اين دوره مقدماتي و كسب هويت مستقل حقوقي، واحدهاي نوپا مي‌توانند اسكان رسمي در مركز رشد شوند. زمان اين دوره با تصويب رييس مركز رشد تا 9 ماه قابل افزايش است.

دوره رشد: دوره‌اي است حداكثر 3 ساله كه طي آن واحدهاي فناور مستقر در مركز رشد به معيارهاي رشد يافتگي دست يافته و پس از آن از مركز رشد خارج مي‌شوند. زمان اين دوره با تصويب شوراي فناوري مركز تا 5 سال قابل افزايش است
تاریخ به روز رسانی:
1392/08/12
تعداد بازدید:
557
Powered by DorsaPortal