راهنما و توضیحات

 
 راهنما و توضیحات
 
 
 به منظور ایجاد فضای مناسب آموزشی برای فراگیران علوم پزشکی که عمدتاً علاقمند به فناوری های نوین نیز می باشند، دانشکده ی پزشکی تصمیم به استفاده از بوردها و پوسترهای آموزشی و اطلاع رسانی هوشمند مجهز به فناوری واقعیت افزوده « Augmented Reality : AR  » برای آموزش و تعامل با فراگیران نموده است.
 
پس از سپری شدن فاز پایلوت و تست استفاده از فناوری واقعیت افزوده در دانشکده ی پزشکی طی 1 سال گذشته، اکنون دانشکده ی پزشکی با همکاری بیمارستان آموزشی پژوهشی درمانی علامه بهلول گنابادی (ره)، تصمیم به استفاده ی گسترده از پوسترها و بوردهای آموزشی و اطلاع رسانی مجهز به این نوع فناوری در محیط دانشکده، بخش های بالینی و سایر عرصه های بهداشتی و درمانی گرفته است.
 
فلذا از این زمان به بعد، تعدادی از پوسترها و بوردهای اطلاع رسانی دانشکده ی پزشکی، بیمارستان های آموزشی و سایر عرصه های بالینی دانشگاه علوم پزشکی گناباد، حاوی عبارت « این پوستر مجهز به فناوری واقعیت افزوده است. » خواهند بود که در تصویر زیر، نمونه ای از این پوسترها ارایه شده است:
 
 
 
 
 
برای استفاده ی بهینه از بوردها و پوسترهای هوشمند مجهز به فناوری واقعیت افزوده، فراگیران ارجمند در ابتدا باید فایل فشرده RAR حاوی نرم افزار AR مربوطه را از وبسایت دانشکده ی پزشکی یا بیمارستان آموزشی پژوهشی درمانی علامه بهلول گنابادی (ره) دانلود نموده و نرم افزار دانلود شده را پس از خارج ساختن از فایل فشرده، بر روی تلفن همراه خویش، نصب نمایند. پس از نصب نرم افزار، فراگیران عزیز باید نرم افزار را اجرا نموده و پس از آغاز به کار نرم افزار، دوربین اصلی تلفن همراه خود را به سمت پوسترها و بوردهای هوشمند، به صورت ثابت نگه دارند. در صورت اجرای صحیح مراحل فوق، علاوه بر رویت تصویر خود پوستر و بورد هوشمند، فراگیران محترم می توانند محتوای واقعیت افزوده (AR) مرتبط با آن پوستر را که می تواند یک فیلم ویدئویی آموزشی، موزیک و یا صدای خاص،  تصاویر انیمیشینی، تصاویر 3 بعدی و ... باشد را ملاحظه فرمایند. 
 
لازم به ذکر است که در حال حاضر فعلا نرم افزارهای اندروید AR ساخته و بر روی وبسایت دانشکده و بیمارستان برای دانلود قرار می گیرند و ان شا الله در آینده ای نزدیک نیز نرم افزارهای AR مبتنی بر IOS نیز برای دانلود، بر روی وبسایت قرار خواند گرفت.
 
در پایان خاطر نشان می گردد که به زودی، مسابقات علمی پزشکی با تکیه بر فناوری واقعیت افزوده (AR) نیز به ویژه در محیط های علمی آکادمیک و بیمارستان های آموزشی اجرا گردیده و به تعدادی از برندگان، جوایزی نیز اهدا خواهد شد.
 
امید است استفاده از فناوری های نوین آموزشی، موجب رشد و توسعه ی آموزش علوم پزشکی در کشور گردد.
 
 
 
تاریخ به روز رسانی:
1397/08/12
تعداد بازدید:
4388
Powered by DorsaPortal
login