تجهیزات و دستگاهها

دستگاه ترموسایکلر:

 

به کمک این دستگاه آزمایش زنجیره ای پلی مراز(Polymerase Chain Reaction) یا به اختصار PCR که در حقیقت یک دستگاه تکثیر DNA یا RNA می‏باشد انجام می‏شود.             

 دستگاه ژل داک:

   

دستگاه ژل داک که به عنوان سیستم تصویر ژل، سیستم مستند سازی ژل، یا ثبت تصویر ژل نامیده می شود در آزمایشگاه‏های زیست مولکولی برای تصویر برداری و مستندسازی نوکلئیک اسید و پروتئین با ژل های آگارز یا اتیدیوم بروماید استفاده می شود. این دستگاه معمولا با اتیدیوم بروماید یا دیگر فلوفور ها نظیر SYBR Green رنگ می شوند. معمولا، یک دستگاه ژل داک حاوی دستگاه ترانس ایلومینیتور نوری ( UV ) ، هود یا یک اتاقک تاریک برای محفاظت منابع نوری خارجی و محافظت کاربر از در معرض گذاری با UV ، و دوربین CCD یا CMOS برای گرفتن تصویر،  می‏باشد.

دستگاهREAL TIME PCR :

 

Real-time PCR  به طور گسترده در بررسی‌های کمی بیان ژن به کار می‌رود. همچنین روشی بسیار قدرتمند و حساس در تعیین تعداد ویروس‌های موجود در یک نمونه است. ویژگی کلیدی Real-time PCR، فراهم شدن امکان بررسی تکثیر قطعات DNA همزمان با انجام گرفتن آزمایش و با استفاده از گزارشگرهای فلوئورسنت می‌باشد. قدرت سیگنال فلوئورسنت تولیدشده ارتباط مستقیمی با مقدار مولکول‌های تکثیرشده دارد. این تکنیک در تست‌های مختلف تشخیصی، جای PCR عادی را گرفته است.

ست الکتروفورز (Power و تانک):

   

  به سبب اینکه ماکرومولکول های زیستی مانند DNA و پروتئین ها باردار هستند می‌توان با قرار دادن آنها در یک میدان الکتریکی، آنها را بر اساس خواص فیزیکی مانند شکل فضایی، وزن مولکولی و بار الکتریکی، تفکیک کرد. برای این منظور از روشی بنام الکتروفورز استفاده می‌شود. روش های مختلف الکتروفورزی برای تفکیک و مطالعه بیومولکول ها اعم از اسید های نوکلئیک یا پروتئین ها ابداع شده است.

دستگاه انکوباتور Co2دار:

   

انکوباتور (Incubator) در آزمایشگاه‌های بیولوژی برای کشت و رشد دادن نمونه‌های زنده مانند سلول‌ها یا میکروب‌ها به کار می‌رود. این وسیله با کنترل رطوبت، دما، میزان اکسیژن و دی اکسید کربن شرایطی مناسب برای رشد ارگانیسم‌های زنده فراهم می‌کند. انکوباتور یکی از از ابزارهای مهم در آزمایش‌های میکروبیولوژی، زیست‌شناسی سلولی و به حساب می‌آید. 

دستگاه مینی اسپین:

 

مینی اسپین یک  مینی سانتریفیوژ کوچک و پر قدرت است که برای قرارگیری بر روی هر میز آزمایشگاهی مناسب است. ابعاد کوچک و اجرای بسیار آرام این دستگاه آنرا به ابزاری ایده آل برای آنالیزهای کوچک تبدیل نموده است. به دلایل ایمنی، دستگاه تنها زمانی که درب پوش آن بسته باشد شروع بکار می‏کند.

دستگاه Dry Block:

 

از این دستگاه جهت استخراج ژنوم از سلول های یوکاریوتی و پروکاریوتی استفاده می‏شود. حمام خشک هیت بلاک دستگاههایی برای گرم کردن هوا هستند. گرما و حرارت معمولا بواسطه مولد الکتریکی تولید می شوند اما در بعضی از دستگاهها گرما بواسطه آتش ایجاد می شود. ممکن است یک بلوک مجزا در سیستم های خورشیدی و یا یک بلوک فلزی  کنترل شده بواسطه یک ترموستات وجود داشته باشد.

دستگاه میکرو پلیت اسپکتروفوتومتر:

 

خوانش اسپکتروفوتومتریک در طول موج دلخواه روی نمونه هایی که آزمایش آنها در میکروپلیت انجام شده است.

قابلیت ها:

1-استفاده از طول موجهایی در حد UV تا 999 نانومتر

2-انجام آزمایش با حجم کم نمونه (200 میکرولیتر)

3-انجام تستهای آنزیمی به دلیل داشتن انکوباتور

4- استفاده ازسیستم Shaking

5-انجام آزمایشات کینیتیک و Endpoint


 

تاریخ به روز رسانی:
1397/06/24
تعداد بازدید:
4086
Powered by DorsaPortal