حضور کارشناسان دانشگاه در نشست منطقه‌ای برنامه باروری سالم

انتشار محتوا: ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۰۹:۲۲:۱۸ بعد از ظهر

مدیر گروه سلامت خانواده، جمعیت و مدارس، مدیر آموزشگاه بهورزی و کارشناس برنامه باروری سالم دانشگاه در نشست منطقه‌ای برنامه باروری سالم که در محل دانشگاه علوم پزشکی زاهدان برگزار شد، شرکت کردند.به گزارش وب‌دا، خانم سمائی، کارشناس برنامه‌های باروری سالم و سلامت میانسالان معاونت بهداشت دانشگاه گفت: در این نشست آموزشی دو روزه، مطالبی در خصوص خدمات باروری سالم در دوره‌های متفاوت مرتبط با زندگی مشترک شامل آموزش‌های پیش از عقد، آموزش‌های عقد تا ازدواج، آموزش‌های پس از ازدواج، پیشگیری از ناباروری، تشخیص زودرس زوجین نابارور، وضعیت جمعیتی ایران در گذشته، حال و آینده و شاخص‌های مربوط به فرهنگ‌سازی برای ارتقای نرخ باروری کلی توسط مدرسین بیان شد.
وی افزود: در پایان این نشست، انتظارات وزارت از نحوه اجرای برنامه‌های باروری سالم در سطح دانشگاه‌ها توسط معاون فنی دفتر سلامت جمعیت خانواده و مدارس بیان گردید.
معاون اداره کل سلامت جمعیت و خانواده وزارت بهداشت در این همایش، از رایگان شدن 85 در صد هزینه های زوجین نابارور در مراکز درمانی دولتی خبر داد.
دکتر محمد اسلامی افزود: هزینه‌های درمان ناباروری هزینه‌های سنگینی است اما اتفاق خوبی که در طرح تحول سلامت افتاده، این است که به عناوین مختلف بعضی از داروها تحت پوشش بیمه قرار گرفته و سازمان‌های خیریه و بنیادها نیز در این زمینه وارد شده‌اند تا مشکلات ناباروری برطرف شود.
وی اظهار کرد: طی چند روز گذشته توسط وزارت بهداشت اعلام شده‌ است که با توجه به تامین منابع مالی، 85 درصد هزینه‌های زوجین نابارور در مراکز درمانی دولتی رایگان است.
دکتر اسلامی ادامه داد: زوجین نابارور اگر برای دریافت خدمات درمانی به مراکز دولتی مراجعه کنند با دفترچه بیمه تنها 15 درصد از فرانشیز را خواهند پرداخت و 85 درصد دیگر توسط وزارت بهداشت پوشش داده می‌شود.
وی تصریح کرد: برای آن 15 درصد هم سازمان‌های حمایتی می‌توانند ورود کنند و زوجینی را که توان پرداخت آن 15 درصد هزینه را هم ندارند، حمایت کنند.
معاون اداره کل سلامت جمعیت و خانواده وزارت بهداشت یادآور شد: میزان ناباروری اولیه و ثانویه بر اساس بررسی‌های چند سال قبل در کشور 20 درصد است اما بنا داریم امسال بتوانیم در تمام مناطق کشور بررسی‌های لازم را انجام داده و میزان واقعی ناباروری در کشور را بررسی کنیم زیرا اگر آمار در این زمینه دقیق نباشد، نمی‌توانیم برای سایر موارد برنامه ریزی دقیق کنیم.

طراحی و پشتیبانی: پورتال زینوپارس