توسعه و پیشرفت هر کشوری نیازمند پژوهش و تحقیق است

انتشار محتوا: ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۰۹:۳۵:۲۸ بعد از ظهر

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد در نشست خبری هفته پژوهش گفت: توسعه و پیشرفت هر کشوری نیازمند پژوهش و تحقیق است.به گزارش وب‌دا،  دکتر رضا احمدی در ابتدای این نشست خبری که معاون و مدیران معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه و خبرنگاران و اصحاب رسانه حضور داشتند، ضمن تبریک هفته وحدت و سالروز میلاد باسعادت پیامبر اعظم(ص) و امام جعفر صادق(ع)، هفته پژوهش را به محققان و پژوهشگران تبریک گفت و افزود: اگر بخواهیم بگوییم یک جامعه زنده و پویا است، باید بر اساس تحقیق مستمر و پایدار باشد.
وی با بیان اینکه سعی کرده‌ایم تا در حوزه پژوهش، بستر مناسبی را برای تحقیق اعضای هیئت علمی و دانشجویان فراهم کنیم، اظهار کرد: وجود کتابخانه مرکزی با بیش از 60 هزار عنوان کتاب و فراهم نمودن بستر اینترنتی مناسب با پهنای باند 64 مگابیتی بر ثانیه، از جمله اقداماتی است که در راستای دسترسی آسان دانشجویان، اساتید و محققان به منابع علمی انجام شده است.
دکتر احمدی با بیان اینکه یکی از شاخص‌های مهم تحقیقات، تعداد مقالات ایندکس شده است، ابراز کرد: برای تحقیق نیازمند پژوهش‌گر هستیم و با توجه به اینکه نسبت استاد به دانشجو در این دانشگاه، یک به بیست و عمده وقت اعضای هیئت علمی، معطوف به آموزش است ولی خوشبختانه با تلاش آن‌ها، تعداد مقالات ایندکس شده به کل پژوهش تطبیق یافته، 1/2 یعنی دو برابر متوسط کشوری است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد افزود: تعداد مقالات ایندکس شده در مجلات بین‌المللی هم 0/8 است در حالی که متوسط این شاخص در کشور، 0/55 است.
دکتر احمدی ادامه داد: یکی دیگر از بسترهای مهم ایجاد شده، راه‌اندازی مرکز رشد گیاهان دارویی و تجهیزات پزشکی است که هم‌اکنون حدود ده هسته فناور در این مرکز مشغول فعالیت هستند و برخی از تولیدات آنها به سمت ثبت اختراع پیش می‌رود.
وی با بیان اینکه کمیته منطقه‌ای اخلاق در پژوهش‌های علوم پزشکی ، فروردین‌ماه 94، اعتبارنامه خود را از شورای مرکزی مستقر در وزارت بهداشت اخذ کرده است، گفت: این کمیته در طی سال پژوهشی گذشته از آذرماه 94 تا کنون، تعداد 150 طرح پژوهشی را مورد بررسی قرار داده و موارد تایید شده، مجوز شروع تحت نظارت کمیته را اخذ نموده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد با ابراز تاسف از کمبود اعتبارات پژوهشی، اظهار کرد: در سال 94، در مجموع چهار میلیارد ریال اعتبارات پژوهشی دانشگاه بوده است.
دکتر احمدی تصریح کرد: در راستای حمایت از حوزه پژوهش و انجام کارهای تحقیقاتی، با حمایت‌ اعضای هیئت رئیسه 2/5 درصد اعتبارات اختصاصی دانشگاه برای پژوهش اختصاص یافته است که از این حیث جزء معدود دانشگاه‌ها هستیم.

طراحی و پشتیبانی: پورتال زینوپارس