فرآیند جذب دانشجویان بین الملل

انتشار محتوا: ۵ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۰۲:۲۰ بعد از ظهر

کلیات فرآیند جذب دانشجویان بین الملل
در راستای گسترش و توسعه همکاری‌های علمی و بین‌المللی فی مابین جمهوری اسلامی ایران و سایر کشورها و با هدف افزایش مبادلات فرهنگي و مؤثر و همچنین کمک به رشد و اعتلای آموزش عالی، به ویژه در کشورهای همسایه، و همچنین با توجه به تائیدیه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی گناباد می تواند در رشته مقاطع مختلف با شرایط خاص نسبت به جذب دانشجویان خارجی واجد شرايط در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری (PhD) مطابق آیین‌نامه پذیرش دانشجویان خارجی در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش‌عالی جمهوری اسلامی ایران در قالب پذیرش آزاد اقدام نماید.
برای رشته مقاطع مصوب نیاز به اخذ مجوز جدید از وزارت بهداشت نمی باشد. ظرفیت پذیرش حسب مجوز های  وزارتی، پیشنهاد گروه و تائید نهایی شورای آموزشی تعیین می گردد، که هیچگاه بیش از ظرفیت درخواستی گروه مربوطه نخواهد بود. امکان برگزاری رشته مقاطع غیر مصوب که حسب نیاز کشورهای مختلف در دانشگاه طراحی و پیشنهاد شود، پس از درخواست گروه/ مرکز تحقیقات مربوطه در شورای آموزشی مطرح و در صورت تایید با وزارت مکاتبه که در صورت تصویب از طریق سایت دانشگاه ویژه دانشجویان خارجی و نیز سایت ملی Education Iran اعلام شده و تبلیغات بین المللی صورت خواهد پذیرفت.
داوطلبانی که داراي شرايط عمومي و اختصاصي ادامه تحصيل در دانشگاه علوم پزشکی گناباد مي باشند و تمایل به پذیرش دارند، باید درخواست خود را به دفتر دانشجویان بین الملل دانشگاه ارایه و سپس در صورت تایید مدارک در سامانه پذیرش وزارت علوم، تحقيقات و فناوري جمهوري اسلامي ايران به نشانی:
http://saorg.ir:8081
درخواست خود را ثبت نموده و کد رهگيري دريافتی را بلافاصله به دفتر دانشجویان بین الملل دانشگاه اطلاع دهند.
ثبت درخواست پذیرش
داوطلب قبل از ورود به سامانه و ثبت درخواست خود، باید مدارک لازم زیر را جهت بارگذاری در سامانه و ارایه به دفتر دانشجویان بین الملل دانشگاه آماده نمایند:   
-  آخرین مدرک تحصیلی
توضيح: داوطلبان غیر ایرانی متقاضی دوره‏ کارشناسی که از مراکز آموزشی ایران فارغ التحصیل شده اند، لازم است مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی خود را ارائه نمایند.
-  ریز نمرات
توضيح: مدارک تحصیلی شامل دانشنامه و ریز نمرات داوطلبانی که از مراکز آموزشی غیرایرانی دانش ‌آموخته شده اند، باید به تأیید نمایندگی‌های سیاسی یا کنسولگري جمهوری اسلامی ایران در کشور متبوع داوطلبان رسیده باشد.
-  گذرنامه یا کارت اقامتی معتبر
-  توصیه نامه های علمی از دو استاد آخرین مقطع تحصیلی (ویژه متقاضیان کارشناسی ارشد و دکتری)
-  یک قطعه عکس پرسنلی ٤ × ٣ جدید
 فرآیند جذب و پذیرش دانشجویان بین المللی 
- پذیرش داوطلبان غیر ایرانی به صورت غیربورسیه در دو مرحله انجام می پذیرد به طوری که در مرحله اول مدارک تحصیلی و هویتی با رعایت نکات زیر از متقاضی اخذ و طبق شرایط دانشگاه گواهی پذیرش اولیه صادر می شود.
‌* پذیرش اولیه به معنای ثبت نام نبوده و حقی برای متقاضی جهت تحصیل در دانشگاه ایجاد نمی کند.
- متقاضیان غیر ایرانی جهت اخذ پذیرش در هر مقطع تحصیلی که دوره ی تحصیلی قبلی خود را در موسسات آموزش عالی ایران گذرانده اند ملزم می باشند که مدارک دانش آموختگی مقطع قبل را همراه ریز نمرات اعم از دیپلم، پیش دانشگاهی، مدرک کاردانی،‌کارشناسی و کارشناسی ارشد به دانشگاه ارائه دهند.
- مدارک تحصیلی و ریز نمرات صادر از دانشگاه های کشور متبوع داوطلب باید مورد تایید سفارت متبوع، نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران و وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته و به همراه ترجمه فارسی و انگلیسی آن ارائه گردد.
- داوطلبان تبعه افغانستان که دارای دیپلم از افغانستان می باشند مدارک آنها باید ممهور به مهر تایید وزارت معارف افغانستان، وزارت امور خارجه افغانستان و سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل باشد.
- دانشجویان غیرایرانی ملزم به تایید مدرک دیپلم خود در مرکز امور بین المللی و مدارس خارج از کشور در وزارت آموزش و پرورش ایران می باشند تا این مدارک با پیش دانشگاهی در ایران معادل سازی شود.
- پس از پذیرش اولیه توسط دانشگاه، مدارک تحصیلی و هویتی، کاربرگ مشخصات اولیه و کاربرگ ثبت نام دانشجویان غیرایرانی غیربورسیه متقاضی یا متقاضیان جهت تایید صلاحیت عمومی و اخذ مجوز تحصیل باید تکمیل گردد.

اطلاعات تکمیلی برای دانشجویان غیرایرانی ساکن ایران:
- پس از پذیرش اولیه متقاضی ثبت نام اولیه بعمل آمده و یک بازه زمانی سه تا شش ماه برای نهایی شدن پذیرش وی از طرف دانشگاه و اداره کل امور دانشجویان غیرایرانی در نظر گرفته می شود. این مدت زمان برای اخذ گذرنامه و روادید تحصیلی و اقامت قانونی معتبر در نظر گرفته شده است. دانشگاه تا زمان ارائه گذرنامه تحصیلی و روادید تحصیلی مجاز به ثبت نام قطعی نخواهد بود.
- پس از پذیرفته شدن در دانشگاه، ‌دانشجو نسبت به خروج از کشور و اخذ روادید تحصیلی اقدام می کند و پس از ارائه آن به دانشگاه بر اساس نامه تاییدیه نهایی اداره کل امور دانشجویان غیرایرانی ثبت نام قطعی خواهد شد و می تواند از نیمسال تحصیلی شروع به تحصیل نماید. دانشجویان غیرایرانی ملزم به اخذ ویزای تحصیلی برای پذیرش نهایی می باشند.
-  دانشجویان غیرایرانی و غیرساکن در ایران برای تحصیل باید با گذرنامه و ویزای تحصیلی وارد ایران شوند و بعد از آن ثبت نام نمایند.
- سنوات تحصیلی پذیرفته شده از زمان ثبت نام نهایی لحاظ می گردد.
* حداکثر مهلت تحویل مدارک متقاضیان غیرایرانی جهت اخذ پذیرش نهایی برای نیمسال اول سال تحصیلی حداکثر تا پایان اسفند ماه سال قبل و برای نیمسال دوم تا پایان شهریور ماه همان سال است.
- پذیرفته شدگان غیرایرانی غیربورسیه که آشنایی به زبان فارسی نداشته و یا دیپلم از کشور متبوع خود دارند، ملزم به گذراندن دوره فارسی مرکز آموزش زبان در یکی از دانشگاه های تعیین شده از طرف وزارت علوم می باشند.
   شرایط پذیرش:
الف) داشتن تاییدیه ارزشیابی مدارک تحصیلی قبلی از نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور مربوط یا وزارت امور خارجه.
ب) داشتن مدارک تحصیلی مقاطع قبلی مورد تایید مراجع ذیصلاح.
شرایط اختصاصی مقاطع مختلف تحصیلی:
در مقطع کارشناسی:
۱-  متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی باید دارای مدرک دیپلم (معادل پایان دوره تحصیلات متوسطه در ایران) و پیش دانشگاهی باشند.
۲-  مدارک تحصیلی و ریز نمرات صادره از دانشگاه‌های کشور متبوع متقاضی باید مورد تایید سفارت یا نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در کشور متبوع متقاضی قرار گرفته باشد.
در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری:
۱-  متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد باید مدرک کارشناسی معتبر و متقاضیان مقطع دکتری باید مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد معتبر داشته باشند.

۲-  مدارک تحصیلی و ریزنمرات صادره از دانشگاه‌های کشور متبوع متقاضی باید مورد تایید سفارت یا نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در کشور متبوع متقاضی قرار گرفته باشد.
۳-  اخذ موافقت گروه آموزشی بر اساس شاخص های مصوب.

 

طراحی و پشتیبانی: پورتال زینوپارس