دانشگاه در یک نگاه

دانشگاه در یک نگاه

انتشار محتوا: ۸ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۱۰:۱۹ قبل از ظهر

تاریخچه دانشگاه علوم پزشکی گناباد:

این دانشگاه در سال ۱۳۶۵ به عنوان دانشکده پرستاری و مامایی با پذیرش ۴۲ دانشجو در رشته کاردانی پرستاری و زیرنظر دانشگاه علوم پزشکی مشهد فعالیت خود را آغاز نمود که این دوره در سال بعد به کارشناسی پرستاری ارتقاء یافت. از سال ۱۳۷۴ با منفک شدن از دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بعنوان یکی از چهل و دو دانشکده و دانشگاه علوم پزشکی مستقل کشور زیر نظر مستقیم وزارت متبوع و تحت عنوان دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی فعالیت خود را در ابعاد بهداشت، درمان و آموزش عالی ادامه داد. از سال ۱۳۸۴ به تدریج به تعداد رشته های این دانشکده افزوده و یا سطح آنها ارتقاء یافت به طوری که در سال ۱۳۸۷ شورای عالی گسترش دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور با ارتقاء دانشکده به دانشگاه و تاسیس سه دانشکده مستقل پیراپزشکی، بهداشت و پرستاری و مامایی موافقت نمود. همچنین این شورا در پایان این سال، مجوز پذیرش دانشجوی پزشکی و تاسیس دانشکده پزشکی را نیز صادر نمود.

در حال حاضر این دانشگاه دارای چهار دانشکده مستقل، چهارمرکز تحقیقاتی، دو بیمارستان با ۳۸۷ تخت مصوب، ۱۸ مرکز خدمات جامع سلامت، ۵۰ خانه بهداشت ، حدود ۱۹۰۰ نفر دانشجو، ۱۲۷ عضو هیئت علمی و حدود ۱۹۰۰ نفر پرسنل می باشد. همچنین با ۱۶ پایگاه اورژانس جاده‌ ای و شهری و یک پایگاه اورژانس هوایی، به نسبت جمعیت رتبه اول کشور را داراست.

شایان ذکر است که این دانشگاه، بواسطه موقعیت جغرافیایی ممتاز خود، علاوه بر آنکه شبکه بهداشت و درمان شهرستان بجستان را تحت پوشش رسمی دارد، می تواند در محدوده شعاع ۱۰۰ کیلومتری از مرکز شهرستان، جمعیتی حدود یک میلیون نفر را از خدمات خود بهره مند سازد.

طراحی و پشتیبانی: پورتال زینوپارس