همزمان با هفته سلامت؛

نشست خبری دانشگاه علوم پزشکی گناباد برگزار شد

انتشار محتوا: ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۰۲:۵۵:۱۷ بعد از ظهر
همزمان با هفته ملی سلامت نشست خبری رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه برگزار شد.
2

به گزارش وب‌دا، دکتر احمدی در این نشست که معاون بهداشت، معاون درمان، رئیس بیمارستان علامه بهلول و مدیران مالی، بودجه و توسعه سازمان و منابع انسانی دانشگاه هم حضور داشتند با گرامیداشت یاد و خاطره بنیانگذار انقلاب اسلامی، شهدای انقلاب، شهدای مدافع حرم و شهدای مدافع سلامت بویژه شهید سید عباس سجادی به سالروز فرمان امام خمینی(ره) مبنی بر تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اشاره و از خدمات این نهاد انقلابی در عرصه‌های مختلف از جمله عملیات «وعده صادق» قدردانی کرد.
دکتر احمدی با تشکر از حمایت‌ها و همراهی‌های مقام عالی وزارت و معاونین و مدیران وزارت بهداشت، اعضای هیات امناء دانشگاه، نماینده، ائمه جمعه، فرمانداران و اعضای شوراهای اسلامی گناباد و بجستان از تلاش و همکاری اعضای هیات رئیسه، اعضای هیات علمی، کادرهای درمانی و بهداشتی و همه کارکنان خانواده علوم پزشکی گناباد در راستای ارائه خدمات و کسب موفقیت‌ها و دستاوردهای دانشگاه در حوزه‌های مختلف سپاسگزاری کرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد با تبریک و آرزوی موفقیت برای دکتر محمدپور نماینده منتخب مردم شهرستان های گناباد و بجستان گفت: حضور، همراهی و حمایت‌های نماینده ظرفیت مهم و تاثیرگذاری در پیگیری‌ها و برنامه‌های حوزه سلامت دارد.
دکتر احمدی در ادامه با گرامیداشت هفته ملی سلامت اظهار کرد: همه ساله بر اساس چالش‌ها و نیازهای مطرح جهان شعاری را به عنوان شعار روز جهانی بهداشت مطرح می‌کنند که «سلامن من، حق من» به عنوان شعار امسال انتخاب شده است.


نیمی از جمعیت جهان از دسترسی عادلانه به خدمات ضروری و اولیه محروم هستند
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد با بیان اینکه بر اساس آمارها حدود نیمی از جمعیت جهان از دسترسی عادلانه به خدمات ضروری و اولیه سلامت محروم هستند گفت: تهدیدهای سلامتی برای گروه مادران و کودکان در آسیب‌های جنگی افزایش هم می‌یابد که نمونه آن را در غزه شاهد هستیم.
دکتر احمدی با بیان اینکه هفته اول اردیبهشت ماه به عنوان هفته ملی سلامت انتخاب و نامگذاری شده است اظهار کرد: برنامه‌های مختلفی با هدف ترویج مفاهیم کلیدی سلامت و گفتمان  سازی در جامعه و سیاست‌گذاران با تاکید بر اولویت‌های ملی سلامت در این هفته برگزار می‌شود. 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر بهره‌گیری از مشارکت مردم تصریح کرد: با توجه به این مساله و همچنین تاکید وزارت بهداشت بر اجرای برنامه سلامت خانواده و نظام ارجاع در راستای برقراری عدالت در سلامت، «سلامت خانواده با مردمی سازی سلامت» به عنوان شعار امسال هفته ملی سلامت انتخاب شده است.


تدبیر وزیر بهداشت بر موضوع سلامت خانواده قرار گرفته است 
دکتر احمدی با بیان اینکه تدبیر مقام عالی وزارت بر موضوع سلامت خانواده قرار گرفته است گفت: سال‌هاست که برنامه پزشک خانواده در روستاها، مناطق عشایری و شهرهای زیر 20 هزار نفر اجرا می‌شود، اظهار کرد: تجربه موفق پزشک خانواده در مناطق روستایی و عشایری در طرح پزشک خانواده شهرهای بزرگ مثل فارس و مازندران نتوانست انتظارات وزارت بهداشت را در مورد شاخص‌های بهداشتی براورده کند لذا تدبیر وزیر محترم بهداشت بر این شد که برنامه سلامت خانواده و نظام ارجاع بر موضوع سلامت خانواده قرار گرفته به این معنا که تاکید بیشتری بر نقش مراقبین سلامت به ویژه در موضوع آموزش مردم شده است تا کار به درمان نکشد.
وی به تشریح اهداف و نحوه اجرای برنامه سلامت خانواده پرداخت و افزود: این طرح به عنوان ابتکار جمهوری اسلامی ایران در سازمان بهداشت جهانی به ثبت رسیده است.

مشارکت 74درصدی جمعیت تحت پوشش دانشگاه در طرح ملی غربالگری فشارخون و دیابت
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد اجرای طرح ملی غربالگری فشارخون و دیابت در سال گذشته را در راستای برنامه سلامت خانواده بیان و اظهار کرد: خوشبختانه این طرح با حمایت و همراهی مسوولان و تلاش همکارانم در دانشگاه علوم پزشکی گناباد با مشارکت 74درصدی مردم اجرا شد.
دکتر احمدی با بیان اینکه در قالب اجرای این طرح بیش از 68 هزار نفر غربالگری شدند افزود: در راستای این طرح 17 هزار و 742 نفر با پرفشاری خون نیاز به مراقبت و اصلاح سبک زندگی و 1645 نفر با پرفشاری خون نیاز به درمان دارویی شناسایی شدند. همچنین 7053  نفر پره دیابت و 536 نفر دارای دیابت نیاز به درمان شناسایی شدند.

«حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» از اولویت‌های اصلی حوزه سلامت است
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد از «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی حوزه سلامت یاد کرد و افزود: تا کنون بیش از 20 جلسه قرارگاه جوانی جمعیت در دانشگاه علوم پزشکی گناباد تشکیل و 80 درصد مصوبات آن اجرایی شده است.
دکتر احمدی در ادامه به حضور مقام عالی وزارت و معاونین وزارت بهداشت در دانشگاه علوم پزشکی گناباد اشاره کرد و گفت: دو پروژه مجتمع بهداشتی، آموزشی و درمانی زنده‌یاد علیزاده و بخش داخلی بیمارستان آیت‌الله مدنی بجستان با صرف حدود 400 میلیارد ریال اعتبار تکمیل و افتتاح شد.
وی از اختصاص 10 میلیارد ریال برای بخش تخصصی بیمارستان علامه بهلول، هفت میلیارد ریال برای پرداخت حق‌التدریس اعضای هیات علمی و اعتبارات مورد نیاز برای راه‌اندازی خوابگاه متاهلین به عنوان یکی دیگر از دستاوردهای سفر دکتر عین‌اللهی نام برد و افزود: ادامه فعالیت مجتمع آموزش عالی سلامت، اختصاص یک دستگاه آمبولانس و اخذ موافقت برای خرید یک دستگاه سی تی اس  با مشارکت 50درصدی خیرین از جمله دستاوردهای این سفر برای شهرستان بجستان بود.

طراحی و پشتیبانی: پورتال زینوپارس