توصیه های ضروری برای تامین سلامت روان خانواده / این توصیه ها تا چه میزان در تامین سلامت روان جامعه موثر است

انتشار محتوا: ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۰۹:۲۹:۳۶ قبل از ظهر
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی گناباد با بیان توصیه‌های ضروری در تامین سلامت روان خانواده، سلامت روان جامعه را در گرو تامین سلامت خانواده دانست.
salamat ravan

به گزارش وب‌دا، دکتر پریسا قاسمی با بیان اینکه سلامت خانواده نقش بسیار مهمی در سلامت روان جامعه دارد، گفت: امنیت و سلامت محیط خانواده می‌تواند تاثیر مثبتی بر روحیه اعضای خانواده داشته باشد و این تاثیرات مثبت به جامعه منتقل می‌شوند.
 
وی افزود: روابط میان والدین و فرزندان اساس سلامت روانی اعضای خانواده را تشکیل می‌دهند و به همین دلیل، تامین سلامت روانی افراد خانواده سهم به سزایی در تامین و حفظ سلامت روان جامعه دارد و عدم تامین سلامت روان خانواده می‌تواند آسیب‌های شدیدی بر پیکره جامعه وارد کند.
 
متخصص اعصاب و روان دانشگاه علوم پزشکی گناباد به لزوم آشنایی تمامی اعضای خانواده با مهارت های زندگی برای ایجاد و حفظ سلامت روان در خانواده اشاره و تصریح کرد: یکی از مخاطرات کنونی در محیط های خانواده، خودکشی در میان کودکان و نوجوان است که والدین نقش کلیدی در پیشگیری از آن دارند.
 
وی صحبت والدین با فرزندان در خصوص احساسات و مشکلات و فرصت ابراز وجود به فرزندان را مهم دانست و خاطرنشان کرد: برای حفظ سلامت روانی خانواده، والدین باید به تغییرات رفتاری، افسردگی، اضطراب و سایر نشانه‌های هشدار دهنده فرزندان خود توجه کنند تا فرزندان احساس حمایت و دلگرمی از سوی والدین نمایند.
 
دکتر قاسمی با بیان اینکه ورزش، فعالیت‌های بدنی و تفریحات مناسب می تواند به بهبود سلامت روان خانواده کمک می کند، گفت: والدین باید محیطی امن و بدون خشونت در خانه ایجاد نمایند و اگر فرزندان نشانه هایی مانند  صحبت در مورد خودکشی، کناره‌گیری از ارتباطات اجتماعی، نوسانات خلقی و  استفاده یا افزایش مصرف  الکل یا مواد مخدر داشت، ممکن است در خطر خودکشی باشد.
 
وی افزود: همچنین والدین از سوالات مستقیم استفاده کنند تا بفهمند که فرزندشان در خطر اقدام به خودکشی است یا خیر؛ لذا این توصیه‌ها می‌توانند به عنوان اولین گام‌ها برای کمک به کاهش خطر خودکشی در افراد خانواده باشد، همچنین مشاوره با متخصصان روانپزشکی و روانشناسی می‌تواند برای ارزیابی و درمان مشکلات عمیق‌تر مفید باشد.
 
دکتر قاسمی حمایت عاطفی مداوم اعضای خانواده به یکدگیر را در سلامت روان خانواده مهم دانست و خاطرنشان کرد:  والدین همیشه با آرامش و حمایت از فرزندان به حرف‌های آنها با توجه کامل گوش دهند و از قطع کردن حرف‌های فرزندان (حتی اگر غیرمنطقی یا اغراق‌آمیز بود)، سرزنش کردن، تحقیر یا نادیده گرفتن احساسات و نگرانی‌های آنها خودداری کنند و این حمایت والدین می‌تواند تأثیر بسزایی در سلامت روانی و احساسی فرزندان داشته باشد.
 
وی ادامه داد: این نکات می‌توانند به والدین کمک کند تا به شیوه‌ای مؤثر و محبت‌آمیز با فرزندتان در مورد موضوعات حساس و دشواری مانند خودکشی صحبت کنند و والدین همیشه به یاد داشته باشند که حمایت آنان می‌تواند تأثیر بسزایی در سلامت روانی و احساسی فرزندان داشته باشد.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی گناباد توصیه های اشاره شده را بر اساس اطلاعات عمومی عنوان و تصریح کرد: این توصیه ها جایگزین کمک حرفه‌ای متخصصین روانپزشکی و روانشناسان نمی‌شود و خانواده ها در زمان‌های بحرانی می‌توانند از طریق ارتباطات‌های تلفنی و اینترنتی با کارشناسان مداخله در بحران تماس حاصل نمایند.
 
وی افزود: سامانه گویا 0214030 وزارت بهداشت، مشاوره تلفنی 1480 سازمان بهزیستی، سامانه 123 اورژانس اجتماعی، سامانه 1570 ویژه دانش آموزان، خط مداخله در بحران در بیمارستان روزبه تهران به شماره 54467000 و عنوان ره آوا و سامانه چت نوشتاری به آدرس https://irancrisisline.org/get-help/text از مهمترین راه‌های ارتباطاتی ایجاد شده برای رفع مشکلات سلامت روان خانواده ها است. 
 
دکتر قاسمی ادامه داد: علاوه بر سامانه‌های اشاره شده متخصصین روان پزشکی و کارشناسان روان شناس بیمارستان علامه بهلول گنابادی در درمانگاه تخصصی بیمارستان آماده ارائه خدمت در جهت سلامت خانواده و به تبع آن سلامت روان جامعه هستند.
 

salamat ravan
طراحی و پشتیبانی: پورتال زینوپارس