پیام رییس دانشگاه به مناسبت هفته ملی جمعیت

انتشار محتوا: ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۰۹:۱۶:۳۳ بعد از ظهر
رییس دانشگاه علوم پزشکی گناباد در پیامی به مناسبت هفته ملی جمعیت بر مشارکت و نقش‌آفرینی حداکثری همه سازمان‌ها و اقشار جامعه در جهت جلوگیری از سرعت روند سالمندی تاکید کرد.
Dr Ahmadi

به گزارش وب‌دا، متن پیام به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

سرمایه انسانی به عنوان یکی از مولفه‌های اساسی توسعه یافتگی و پویایی اقتصاد، نقش مهمی در رشد اقتصادی و اقتدار دفاعی و سیاسی کشورها دارد و از این‌رو جمعیت را مهمترین عامل قدرت کشورها می‌دانند. 
در حالی که هم اکنون بیش از ۱۰ درصد جمعیت ایران بالای 60 سال سن دارند اما بر اساس پیش بینی سازمان جهانی تا سال1430 سالخوردگان جمعیت ایران به 33درصد افزایش می‌یابد و به ازای هر سه نفر یک نفر سالمند در کشور وجود خواهد داشت.
رهبر معظم انقلاب با توجه به اهمیت و ضرورت این مساله اردیبهشت ماه 1393 سیاست‌های کلی جمعیت را ابلاغ کردند. پس از آن نیز ایشان در جلسات مختلفی بر ضرورت این مساله تاکید کردند: « تلاش برای افزایش نسل و جوان شدن نیروی انسانی کشور و حمایت از خانواده، یکی از ضروری‌ترین فرائض مسئولان و آحاد مردم است.»
60 درصد مواد قانونی قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» که از آبان ماه 1400  ابلاغ  شده بر عهده وزارت بهداشت گذاشته شده که تا کنون اقدامات زیاد و موثری در این حوزه انجام شده است.
افزایش موالید در مادران ۲۰ تا ۲۵ سال، روند افزایشی زایمان‌های سوم، چهارم و پنجم و کاهش ریسک تولد و زایمان با افزایش مراقبت مادر و جنین از جمله شاخص‌هایی است که با اقدامات دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور محقق شده است.
با این وجود رشد نرخ باروری نیازمند فرهنگ سازی و انجام درست و کامل قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» از سوی همه دستگاه‌ها است و هفته ملی جمعیت؛ «24 تا 30 اردیبهشت» که امسال با شعار «نقش من در جوانی ایران» برگزار می‌شود فرصت خوبی برای یادآوری این مساله مهم به همه سازمان‌ها و اقشار مختلف جامعه در راستای مشارکت و نقش‌آفرینی حداکثری در جهت جلوگیری از سرعت روند سالمندی جمعیت کشور است. 

دکتر رضا احمدی
رئیس دانشگاه
 

طراحی و پشتیبانی: پورتال زینوپارس