پیام معاون درمان دانشگاه به مناسبت هفته ملی «اهدای عضو، اهدای زندگی»

انتشار محتوا: ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۰۹:۰۰:۱۰ قبل از ظهر
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گناباد با گرامیداشت هفته ملی «اهدای عضو، اهدای زندگی» گفت: نجات جان زندگی انسانها می‌تواند بهترین احساس برای هر فردی باشد.
ehda ozve

به گزارش وب‌دا، متن پیام دکتر مرتضی خاکسار به شرح زیر است:


به نام خدا

همه جمله «اهدای عضو، اهدای زندگی»  را شنیده‌ایم ؛ زندگی بخشیدن به یک انسان و ایجاد تغییر مثبت در زندگی اطرافیان آن شخص ازعهده هر کسی بر نمی‌آید. هر فردی که اقدام به اهدای عضو می‌کند می‌تواند به یک تا۸ نفر زندگی دوباره ببخشد.
حسب اطلاعات منتشر شده از سوی وزارت بهداشت ودرمان، سال ۱۴۰۲ بهترین سال  کشور درموضوع پیوند اعضا بوده ودر این سال با اهدای یک هزارو ۱۲۱ اهداکننده عضو بیشترین آمار اهدای عضو رخ داده است. 
متاسفانه آمار تصادفات در کشور بالاست و سالانه حدود ۵ الی ۸ هزار مرگ مغزی بالقوه وجود دارد که از این تعداد حدود ۳ الی ۴ هزار نفر قابلیت اهدای اعضا دارند. 
در سال گذشته تعداد هفت نفر اهدا کننده عضو از شهرستان گناباد داشته‌ایم که ۴ نفر از این افراد جز آمار دانشگاه علوم پزشکی گناباد بوده‌اند. 
بر اساس آمار، در ارزیابی که در پایان سال ۱۴۰۲ انجام شده است، دربحث پیونداعضا ، ۶ دانشگاه علوم پزشکی استان خراسان رضوی در بین 63 دانشگاه کشورجزء 12 دانشگاه برتر بوده اند و در بین این دانشگاه‌ها، دانشگاه علوم پزشکی گناباد رتبه شش کشور و رتبه سه استانی  را به خود اختصاص داده است.
شاخص اهدای عضو در کشور 13/3 است و علیرغم اینکه آمار اهدای عضو رو به افزایش است، کار بیشتر بر روی این موضوع و انجام تبلیغات و امور فرهنگی وابسته ، میتواند آمارمزبوررا بیش از پیش افزایش دهد.
دانشگاه علوم پزشكي گناباد با تعهد به رسالت خود در قبال سلامت جامعه، موظف است با اطلاع‌رساني و فرهنگ‌سازي در خصوص اهداي عضو، زمينه‌هاي نجات جان هرچه بيشتر بيماران نيازمند اهدا عضو را فراهم نمايد.
با توجه به اهميت اهداي عضو در نجات جان بيماران، از مردم مومن، فهيم و نوع‌دوست شهرستان‌هاي گناباد و بجستان درخواست می‌کنم تا با ثبت‌ نام درسامانه  ehda.ir و دریافت كارت اهداي عضو، در اين امر خداپسندانه سهيم شوند.

 

دکتر خاکسار

معاون درمان دانشگاه
 

طراحی و پشتیبانی: پورتال زینوپارس