عوامل موثر بر باروری سالم و پیشگیری از ناباروری

انتشار محتوا: ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۰:۴۲:۴۴ قبل از ظهر
دکترای تخصصی سلامت باروری و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی گناباد عوامل موثر بر باروری سالم و پیشگیری از ناباروری را بیان کرد.

دکتر فریبا عسکری در گفت‌و‌گو با وب‌دا از ناباروری به عنوان یکی از ناخوشایندترین اتفاقات در طی زندگی یک زوج یاد کرد و افزود: شیوع ناباروری در جهان در حال افزایش است به طوری که شیوع کلی ناباروری در جهان 10 تا 15 دردصد و در ایران 20درصد تخمین زده می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه به دنیا آمدن و رشد یک کودک سالم نیازمند داشتن سبک زندگی سالمی است اظهار کرد: مصرف سیگار و الکل علاوه بر اینکه موجب افزایش ناباروری می‌شود در صورت باردارشدن نیز عوارضی مانند سقط، زایمان زودرس، مرگ ناگهانی شیرخوار و یا عوارض جنینی به همراه خواهد داشت.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی گناباد از داشتن وزن مناسب به عنوان یکی دیگر از عوامل موثر در باروری نام برد و افزود: خانم‌هایی که وزن خود را در محدوده نرمال قرار می‌دهند سیکل‌های هورمونی منظم‌تری دارند و تخمک‌گذاری خیلی بهتری در آنها صورت می‌گیرد.
دکتر عسکری به نقش تغذیه در باروری سالم اشاره و تصریح کرد: زوجین برای داشتن باروری سالم باید از نظر تغذیه وضعیت نرمالی داشته باشند و از همه مواد غذایی استفاده کنند.
وی با تاکید بر اینکه باید پروتئین کافی، ویتامین، املاح و مواد معدنی و آب به میزان کافی در رژیم روزانه وجود داشته باشد، گفت: کنترل برخی بیماری‌ها مثل دیابت با تغذیه مناسب در افزایش نرخ باروری موثر است.
عضو هیات علمی گروه مامایی دانشگاه کمیت و کیفیت روابط زناشویی را در باروری مهم دانست و افزود: کیفیت یعنی اینکه باید زوجین از نظر شرایط جسمی و روحی آمادگی لازم را داشته باشند و این عمل با زور و اجبار صورت نگیرد؛ همچنین زوجینی که تصمیم به فرزندآوری دارند باید 2 تا 3 بار در هفته مقاربت داشته باشند.
دکتر عسکری خواب کافی، فعالیت بدنی و ورزش و عدم استرس را از دیگر  عوامل موثر در باروری سالم بیان و تصریح کرد: مصرف خودسرانه برخی از داروها مثل استروئیدها یا برخی آنتی‌بیوتیک‌ها روی سیکل قاعدگی، تنظیم هورمون‌ها، کیفیت تخمک‌ها و کیفیت اسپرم‌ها تاثیر دارد و از این رو باید داروها حتما زیر نظر پزشک استفاده شود.
وی به زوج‌های جوان توصیه کرد تا تولد اولین فرزند خود را به تاخیر نیندازند چون در صورت وجود مشکلات ناباروری زمان طلایی درمان آن را از دست خواهند داد.
 

طراحی و پشتیبانی: پورتال زینوپارس